Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

X POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

W marcu trzej reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w X Powiatowym Konkursie Wiedzy o Józefie Piłsudskim, organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie. Konkurs ten był adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego.

Patronat nad konkursem objęli: Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Małopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Tarnowa, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Sztuki Mościce, Dyrektor i Rada Rodziców ZSEG im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie.

Celem konkursu było przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski XX wieku, w szczególności zagadnień dotyczących czasów wybitnego męża stanu, jednego z głównych architektów odzyskanej w 1918 roku niepodległości, Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy mogli brać udział w różnych kategoriach konkursu takich jak: recytacja, praca plastyczna, prezentacja multimedialna oraz test wiedzy o Józefie Piłsudskim. Naszą placówkę w konkursie wiedzy reprezentowali uczniowie: Szymon Malik z klasy VII oraz Filip Ciężadło z klasy VIII. Natomiast Jan Liber z klasy VII stworzył prezentację multimedialną poświeconą osobie J. Piłsudskiego. W konkursie wzięło udział 320 uczniów ze szkół podstawowych i średnich.

Dnia 15 marca odbyła się uroczysta gala, podczas której wyłoniono laureatów. Z dumą możemy zakomunikować, iż wśród finalistów konkursu znalazł się Szymon Malik, który zdobył III miejsce!

Gala miała wyjątkowo podniosły charakter, a splendoru całej uroczystości niewątpliwie dodali zaproszeni goście, którzy wyrazili słowa uznania pod adresem uczestników konkursu. Zwycięzcy konkursu oraz ich opiekunowie odebrali gratulacje z rąk rektor Akademii Tarnowskiej pani Małgorzaty Kołpy oraz pani posłanki Urszuli Augustyn. Obie panie podkreślały jak ważny jest udział w konkursach historycznych, dzięki którym uczniowie mogą nie tylko pogłębiać wiedzę, ale przede wszystkim kształtować świadomość patriotyczną, szacunek do tradycji i bohaterów narodowych, a także budować tożsamość współczesnego Polaka w oparciu o wzorce z przeszłości. Uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród laureatom uświetnił wykład wygłoszony przez dr hab. Elizę Krzyńską-Nawrocką z Akademii Tarnowskiej zatytułowany „3 x p – Piłsudski, Polska, Patriotyzm”, w którym przybliżyła słuchaczom wartość ważną dla kolejnych pokoleń Polaków – miłość do Ojczyzny. Muzyczną część uroczystości wypełnił koncert skrzypcowy w wykonaniu Pani Katarzyny Kołodziej–Gorzkowskiej.

Jesteśmy pełni podziwu wobec naszych uczniów, że znaleźli siłę i chęci do zgłębiania tak trudnego i wymagającego materiału. Gratulujemy chłopcom wiedzy, w szczególności zaś Szymonowi – jego sukces to wynik olbrzymiej pracowitości, prawdziwej pasji i szacunku do historii Polski. Wiara w siebie to połowa sukcesu, reszta to ciężka praca, odrobina szczęścia i intuicji./ M.Małochleb