Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

Wyjątkowy tydzień ze św. Faustyną Kowalską 5 – 9.10.2020 r.

Wyjątkowy tydzień ze św. Faustyna Kowalską – patronką szkoły, rozpoczął się w poniedziałek 5 października (liturgiczne wspomnienie). W dniu tym w kaplicy parafialnej uczniowie poprowadzili różaniec w intencji całej społeczności szkolnej.

We wtorek uczniowie mieli możliwość czytania wyeksponowanych na szkolnym korytarzu kart z książki: ,,Święta Faustyna perła w Sercu Jezusa”, autorstwa ks. B. Zemana SSP.

W środę o godz. 8.00 uczniowie i nauczyciele uczestniczyli we Mszy św., którą sprawował w naszej intencji ks. Łukasz Pukło. Podczas homilii  przypominał i wyjaśniał co znaczy, że św. Faustyna jest apostołką i sekretarką Pana Jezusa. Kolejne punkty  świętowania odbyły się w szkole. Klasy od I – III obejrzały film pt. ,,Moja katolicka rodzina, św. Faustyna i Miłosierdzie Boże”. Po czym w/w klasy z pomocą  wychowawczyń wykonały prace plastyczne: kotylion – kwiatek z papierowych serduszek z wklejonym w środku wizerunkiem św. Faustyny.  Uczniowie klas IV – VIII spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie wzięli udział w konkursie z wiedzy o życiu  świętej patronki przygotowanym przez ks. Łukasza oraz animacjach tanecznych prowadzonych przez p. katechetkę. Uczniowie z klasy VI I VII pięknie zaprezentowali się śpiewając piosenki: Zaufała Jezusowi oraz Pomóż mi, Panie. Dodatkowo wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym  o św. Faustynie. Prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Wszyscy autorzy prac zostali docenieni a najpiękniejsze prace zostały nagrodzone.

W czwartek naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość ks. Stanisław Wojdak – misjonarz, który opowiadał o wieloletniej  pracy w Republice Środkowoafrykańskiej. Zaprezentował film w którym mogliśmy zobaczyć jak wygląda codzienność misjonarza i afrykańskich mieszkańców oraz co powstało dzięki corocznym akcjom Kolędników misyjnych. Na zakończenie ks. misjonarz odmówił modlitwę: Zdrowaś Maryjo…  i wszystkich pobłogosławił w języku Sango. Pani dyr. Urszula Jackowska podziękowała  ks. Stanisławowi za przekazanie bardzo wartościowych treści dotyczących świata misyjnego. W dalszej części ks. Łukasz omówił list napisany do ks. Tomasza Fajta pracującego w Boliwii a pochodzącego z naszej parafii. Na liście uczniowie mogli się podpisać oraz złożyć do puszki dobrowolną ofiarę.

W piątek jako podsumowanie wyjątkowego tygodnia, chętni uczniowie mieli możliwość do tzw. ,,wędrującego mikrofonu” odpowiedzieć na pytania – kim dla ciebie jest św. Faustyna? – czego uczy cię św. Faustyna? Wypowiedzi uczniów osobiste, mądre i odważne można obejrzeć na filmiku. Na pamiątkę każdy uczeń i nauczyciel otrzymał karteczkę – sms od św. Siostry Faustyny z najpiękniejszymi myślami z jej Dzienniczka.

Szkolne konkursy o św. Faustynie                                                                                     

W wyjątkowym tygodniu poświęconym św. Faustynie odbył się konkurs plastyczny. Uczniowie, którzy podjęli się tego zadania włożyli wiele wysiłku, aby jak najpiękniej przedstawić patronkę szkoły. Komisja konkursowa doceniła wszystkie prace a najpiękniejsze wyróżniła miejscami.

Klasy I – III

  • I miejsce – Joanna Wardzała i Wiktoria Kochańczyk z kl. II
  • II miejsce – Aleksandra Ciężadło z kl. I  i  Julia Brożek z kl. III
  • III miejsce – Rozalia Kijak z kl. I i Martyna Kozioł z kl. III  

Klasy IV – VII

  • I miejsce – Emilia Nowak z kl. IV
  • II miejsce – Kacper Choczyński z kl. IV
  • III miejsce – Daria Gajda z kl. VII i Wanessa Gajda z kl. V

Kolejny konkurs dotyczył wiedzy o życiu św. Faustyny. W nim udział wzięli uczniowie klas starszych. Najlepsi wykazali się dużą wiedzą i zajęli miejsca na podium.

  • I miejsce – Małgorzata Molczyk z kl. VIII
  • II miejsce – Izabela Mękarska z kl. VIII     
  • III miejsce – Hubert Seremet z kl. VI
  • IV miejsce – Jan Łukasik z kl. VII oraz Marcel Kluza z kl. VI

Zwycięscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. (Z.Juchno-Bąk)