Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

WYCIECZKA DO KRAKOWA I TYŃCA W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

Dnia 2 i 7 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczkach współfinansowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę” z podziałem na klasy 1-3 i 4-8.

Pierwszym punktem naszego zwiedzania był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, będący oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ogród Doświadczeń jest tzw. parkiem sensorycznym, a więc prezentowane w nim ekspozycje działały na wszystkie zmysły uczniów. Z wielką radością i zainteresowaniem można było korzystać tutaj z instalacji interaktywnych, prezentujących zjawiska z dziedziny mechaniki, optyki, akustyki, hydrostatyki i magnetyzmu.

Drugim miejscem, które wszystkich nas zauroczyło bogactwem roślinności był Ogród Botaniczny. To tutaj był czas, aby podziwiać niezliczone ilości znanych i unikatowych roślin z całego świata. Wzrok przykuwały kwitnące rośliny, a rozciągająca się ich woń i spacer zadrzewionymi alejkami przynosiły ulgę i dawały siły na kolejne godziny wyprawy.

Następnym miejscem zwiedzania był klasztor Benedyktynów w Tyńcu. To tam był czas na chwilę wytchnienia i spotkanie przy obiedzie.

Tam poznaliśmy ciekawostki tego wyjątkowego i ważnego miejsca, podziwialiśmy Wisłę opływającą klasztor a na koniec uczniowie mieli okazję brać czynny udział                              w warsztatach „Średniowieczny skryba” kl. 4-8 oraz „Historia książki” kl. 1-3.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do domów.

            Przypominamy, że Program „Poznaj Polskę” jest wsparciem dla dzieci i młodzieży                 w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego. Przedsięwzięcie ma umożliwić poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Środki finansowe, przyznawane w formie dotacji celowej, przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi.

(U. Jackowska)