Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca to data znana wszystkim. Dzień, na który z niecierpliwością czekają wszystkie zmarzluchy wyczekujący słońca. W końcu przyszła astronomiczna wiosna, którą z radością powitali uczniowie naszej szkoły. Od paru dni przygotowywali się na jej nadejście. Samorząd Szkolny w porozumieniu z panią Klaudyną Kochańczyk najpierw ogłosił konkurs na „Wiosenne i ekologiczne nakrycie głowy”, a później zaproponował przegląd umiejętności „Mam talent”.
Dzień rozpoczął się od prezentacji kapeluszy, których powstało ponad 20. Następnie swoje talenty przedstawiali uczniowie. Były śpiewy, recytacja, pokaz rysunków i szkiców oraz gra na instrumencie. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale, a za każdy występ uczestnik zebrał gromkie brawa. W ten radosny sposób uczniowie witali wiosnę. Nieodłącznym elementem pierwszego dnia wiosny jest również żegnanie zimy, toteż nie powinien nikogo dziwić widok kukieł, które „straszyły” szkolne korytarze. Mitologiczna marzanna była słowiańską boginią przemijania. Obecnie symbolizuje przemijanie zimy i nadejście wiosny, a żeby to się stało, należy marzannę utopić lub spalić. Wszystkie klasy miały dziś za zadanie postarać się, by wiosna mogła bez obaw przyjść i rozgościć się na Ziemi. Powstało 8 kukieł, wszystkie z materiałów naturalnych i ekologicznych, dzięki czemu ich spalenie nie zaszkodziło środowisku.
Na końcu dzisiejszych obchodów doszło do ogłoszenia wyników konkursów. Najtrudniejsze zadanie mieli jurorzy oceniający wykonanie kapeluszy – przyznano dwa pierwsze miejsce, trzy drugie i trzy trzecie!
Pierwsze miejsca przyznano Lenie Lech oraz Miłoszowi Malikowi. Drugimi miejscami nagrodzono Kamilę Wójcik, Wiktorię Kochańczyk oraz Szymona Kochańczyka. Trzecimi miejscami wyróżniono Michała Bogusza, Zofię Wójcik oraz Filipa Wójcika. Udział w konkursie wzięli również: Aleksandra Ciężadło, Hubert Fudalej, Aleksander Jonak, Mateusz Bogusz, Miłosz Majcher, Mateusz Barnak, Norbert Krzemiński, Julia Grabiec, Zofia Pierzchała, Filip Bogusz, Joanna Wardzała, Mateusz Koza, Jakub Padło oraz Kinga Cygan. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy wykonania równie pięknych kapeluszy!
Rozstrzygnięcia dokonały się również w konkursie „Mam talent”, gdzie pierwsze miejsce za pokaz szkiców wygrała Wiktoria Kochańczyk, drugie miejsce za śpiew a cappella uzyskała Joanna Wardzała, a trzecie miejsce przypadło Emilii Nowak za unikalną grę na instrumencie.
Każda klasa została nagrodzona za udział w tworzeniu marzann skromnym voucherem do wykorzystania – mogą mieć jeden dowolny dzień bez pytania. Natomiast jury wyróżniło trzy kukły – pierwsze miejsce zdobyła klasa I, drugie miejsce klasa II, a trzecie miejsce klasa III.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zabaw oraz dziękujemy za wkład w ten dzień. Mamy nadzieję, że tak uroczyste przywitanie wiosny spowoduje ogrom słonecznych dni, wiele uśmiechów i dobrego samopoczucia. (S.Warias)