Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

Ortografia nie taka straszna!

Jednym z ważniejszych zadań szkoły jest wpojenie uczniom troski o język ojczysty, przede wszystkim poprzez wykształcenie umiejętności poprawnego pisania. W związku z tym, z inicjatywy naszych nauczycieli polonistów co roku w naszej szkole odbywa się konkurs ortograficzny. Tym razem „Ortograficzna corrida” odbyła się 16 października. Wzięło w niej udział 18 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III-IV i V-VIII. Śmiałkowie zostali wyłonieni podczas klasowych eliminacji.

Celem konkursu było kształtowanie czujności ortograficznej, mobilizowanie do poznania i utrwalania reguł ortograficznych, rozbudzanie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa, a finalnie – wyłonienie Szkolnego Mistrza Ortografii. Konkurs był równocześnie podsumowaniem pracy nauczycieli polonistów, zmierzającej do podniesienia poziomu poprawnej pisowni uczniów. Starsi z nich zmierzyli się z humorystycznym tekstem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez pana Szymona, pani Gosia zaś ułożyła dyktando dla grupy młodszej.

Mercedes – Benz, bekas kszyk, gżegżółka z żółtą piegżą, żywopłot z bukszpanu – między innymi takie pułapki ortograficzne czyhały na dzielnych ,,pogromców byków” i niejeden w nie wpadał. W ortograficznym boju zwyciężyli Ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.

Miło nam poinformować, iż zaszczytny tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2022/23 przypadł w udziale dwóm uczniom: Tomaszowi Drelicharzowi z klasy VI oraz Filipowi Dulianowi z kl. III

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast laureaci zostali dodatkowo uhonorowani medalami. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Mamy nadzieję, że nagrodzeni uczestnicy będą stanowili inspirację dla swoich rówieśników w dążeniu do wzorowego posługiwania się znajomością reguł ortograficznych.

/ M. Małochleb.

Wyniki konkursu:

kategoria młodsza kl. III-IV

I miejsce – Filip Dulian ( kl. III) tytuł : Szkolny Mistrz Ortografii 2022

II miejsce- Mikołaj Basta ( kl. III)

III miejsce- Rozalia Kijak ( kl. III)

kategoria starsza kl. V-VIII

I miejsce- Tomasz Drelicharz ( kl. VI) – tytuł: Szkolny Mistrz Orografii 2022

II miejsce- Kacper Makowiec ( kl. VIII)

III miejsce- Marcel Kluza (kl. VIII)