Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

„Odblaskowa szkoła”

odblaskowywf3W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w VI edycji konkursu pt. „Odblaskowa szkoła” organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z siedzibą w Krakowie. Celem konkursu było wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe i dbanie o bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły. Nasza szkoła znajduje się przy ruchliwej ulicy a więc w tym celu oraz w ramach konkursu podjęto szereg inicjatyw związanych z bezpieczeństwem naszych dzieci.

We wrześniu tuż po rozpoczęciu roku szkolnego z inicjatywy Pani Dyrektor do szkoły został zaproszony policjant, który przeprowadził pogadankę z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pan dzielnicowy poruszył wszelkie kwestie bezpieczeństwa dotyczące pieszych, rowerzystów a także niezbędnego oznakowania uczniów i młodzieży szkolnej. Uczniowie mogli zadawać pytania, na które uzyskali wyczerpującą odpowiedź.

Wszyscy uczniowie szkoły zostali zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe – począwszy od przedszkola do klasy VI szkoły podstawowej. Wychowawcy na lekcjach przeprowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa i używania elementów odblaskowych.

W ramach „Odblaskowej szkoły” uczniowie klasy III pod przewodnictwem wychowawczyni Pani Renaty Kity wykonali odblaskowe znaki drogowe, które zostały ocenione, nagrodzone i które służą do nauczania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby promować zasadę bezpieczeństwa i widoczności na ulicy dla uczniów szkoły podstawowej klas IV-VI został zorganizowany cykl lekcji wychowania fizycznego pod nazwą „Odblaskowy WF”. Uczniowie wyposażeni w kamizelki odblaskowe uprawiali swoje ulubione dyscypliny sportowe, poinformowani zostali o zasadach bezpieczeństwa, wzajemnej asekuracji, bezpieczeństwie wykonywania ćwiczeń, współdziałaniu w grupie, co miało przełożenie na sytuacje w ruchu drogowym (np. jak bezpiecznie dojechać na boisko, jak bezpiecznie zorganizować grę z kolegami, jak bezpiecznie uprawiać swój ulubiony sport po lekcjach wychowania fizycznego na ulicach, chodnikach w otoczeniu domu). Zostały przeprowadzone następujące dyscypliny: „odblaskowa piłka nożna”, „odblaskowa siatkówka”, „odblaskowa gimnastyka” i „odblaskowy tor przeszkód”.

Aby być jeszcze lepiej widocznym na drodze, został przeprowadzony wśród uczniów szkoły podstawowej konkurs na „najbardziej odblaskowy plecak”. Uczniowie mogli wykazać się swoją inwencją, kreatywnością i pomysłowością w skonstruowaniu takiego plecaka. Najlepszej trójce zostały wręczone nagrody.  (T.Wałaszek)

Ostatnio dodane: