Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. W naszej szkole święto to obchodzone jest co roku. Tradycyjnie nasi poloniści przygotowali dla swoich uczniów różne atrakcje – w tym roku było to ,,Dyktando biegane” oraz łamigłówki dotyczące wybranych pisarzy i ich twórczości.
Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursowych zmaganiach, zostali wyłonieni kilka dni wcześniej w ramach klasowych eliminacji. W ten sposób powstały 3 – osobowe drużyny z każdej klasy, które stanęły w szranki o zaszczytny tytuł ,,Mistrzów ortografii”.
Nauka ortografii wcale nie musi być nudna, zwłaszcza gdy połączymy ją z ruchem i zdrową rywalizacją. Zasady są proste: dwie osoby pełnią funkcje biegacza, trzecia – pisarza. Jak się okazuje, nie tak łatwo zapamiętać zdania, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę interpunkcję. Taka metoda powtórzenia treści ortograficznych bardzo spodobała się uczniom, a dyktando zostało „odczarowane” – nie kojarzy się już wyłącznie negatywnie. Ostanie zadanie z jakim musieli zmierzyć się nasi biegacze nie było łatwe. Uczniowie mieli za zadanie połączyć wybrane fragmenty dzieł literackich z ich autorami oraz dopasować nazwiska pisarzy do ich wizerunków. Po burzliwych pertraktacjach cel został osiągnięty.
O wynikach zmagań językowych i zdobytych miejscach nasi uczniowie zostaną poinformowani podczas gali finałowej w najbliższy czwartek, kiedy to również zostaną ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego ,,Pisarze wiecznie żywi”. /M. Małochleb/