Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodziliśmy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ma na celu promowanie czytelnictwa oraz rozwijanie kultury literackiej w społeczeństwie.

Czytanie nie tylko dostarcza wiedzy, ale także rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, zwiększa zasób słownictwa, pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny i poznawczy oraz jest źródłem rozrywki.

Postaraliśmy się uczcić ten dzień i zaproponowaliśmy uczniom zabawę związaną z promowaniem czytania.

Chętni mieli za zadanie wykonać zdjęcie, gdy zajęci są lekturą w trakcie wykonywania codziennych lub niecodziennych czynności.

Udział w zabawie wzięło łącznie 42 uczniów z klas I-VIII. Zwycięzców wyłonili nauczyciele i dyrekcja szkoły w drodze głosowania.

W kategorii klas I-III zostały przyznane miejsca:

  1. Miejsce: Aleksander Jonak (klasa 3)
  2. Miejsce: Szymon Kochańczyk (klasa 2)
  3. Miejsce: Maria Wójcik (klasa 1)

Wśród uczniów z klas IV-VIII:

  1. Miejsce: Oliwia Sozańska (klasa 8 )
  2. Miejsce: Wiktoria Kochańczyk (klasa 4)
  3. Miejsce: Kacper Fudalej (klasa 8 )

W tym miejscu dodamy, że wszystkie zdjęcia można obejrzeć na prezentacji oraz na szkolnym korytarzu.

Poziom prac i niejednomyślność wśród głosujących spowodowały, że przyznaliśmy również wyróżnienia. Otrzymali je: Alan Malik, Zuzanna Choczyńska, Oskar Kozioł (klasa 1), Małgorzata Chojna (klasa 2), Aleksandra Ciężadło (klasa 3), Jakub Padło, Joanna Wardzała (klasa 4), Jan Liber (klasa 6), Wiktoria Turek (klasa 7) oraz Emilia Malik (klasa 8 ).

Jedna nagroda powędrowała do klasy 2, która najliczniej wzięła udział w konkursie (8 uczniów z 11 uczęszczających). Uczniowie ci, wraz z nagrodzonymi i wyróżnionymi, wezmą udział w warsztatach zdobienia drewnianych zakładek do książek.

Drugą częścią obchodów były targi książki. Chętni uczniowie mogli przynieść przeczytane i zalegające na półkach egzemplarze, które mogli wymienić na inne – przyniesione przez kolegów i koleżanki książki. Wymiana cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że w następną taką akcję włączy się jeszcze więcej uczniów!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Dnia Książki oraz gorąco gratulujemy zwycięzcom konkursu!

(J.Potępa, Sz.Warias)