Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń. Co roku chcemy rozbudzić wrażliwość młodego pokolenia na piękno polszczyzny. Również co roku jesteśmy dumni z naszych uczniów i zdumieni ich pomysłami oraz zaangażowaniem w proponowane dla nich aktywności. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji Dnia Języka Ojczystego.

Nasi poloniści postanowili przemaglować uczniów ortograficznie oraz zmusić ich do sięgnięcia po najgłębiej skrywane pokłady kreatywności.

W szkolnym dyktandzie wzięli udział najwięksi śmiałkowie z klas III-V oraz VI-VIII. Toczyli oni boje z trudnymi przeciwnikami: rzeżuchą, wahaniami, krzątającymi się chochołami czy Hipolitem odwiedzającym hospicjum. Udało się wyłonić najlepszych spośród stających w szranki z trudnościami ortograficznymi. Oto oni:

Klasy III-V

  1. Miejsce: Rozalia Kijak
  2. Miejsce: Ihor Prysmitskyi
  3. Miejsce: Mateusz Koza

Klasy VI-VIII

  1. Miejsce: Szymon Malik
  2. Miejsce: Tomasz Drelicharz
  3. Miejsce: Mateusz Kocik

Drugą zaproponowaną aktywnością, w której uczniowie musieli popisać się wyobraźnią, był konkurs „Żywe obrazy”. Należało odwzorować wybrany obraz, samemu będąc bohaterem dzieła. Aby wyłonić zwycięzców, posłużyliśmy się ankietą. Wyniki głosowania wskazały:

  1. Miejsce: Anna Szumlańska
  2. Miejsce: Szymon Malik
  3. Miejsce: Szymon Kochańczyk
  4. Miejsce: Hubert Małochleb

Wyróżnienia:

-Wiktoria Kochańczyk

-Maksymilian Bogusz

-Michał Bogusz

-Mateusz Bogusz

– Oliwier i Norbert Krzemińscy

– Antoni Liber

Wszystkim uczestnikom i ich bliskim, którzy pomagali w przygotowaniach, serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy świetnych pomysłów. Liczymy również, że wrażliwość na sztukę, która tak bardzo przecież jest potrzebna na lekcjach języka polskiego, będzie rozwijana poprzez kolejne działania naszych uczniów.

/Sz. Warias, M. Małochleb