Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

Dzień Bezpiecznego Internetu

W ciągu całego roku zwracamy uczniom szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo w sieci. Wynika to z troski o nich, gdyż coraz śmielej przekraczają progi wirtualnego świata. Jak wynika z naszych obserwacji, dzieci z roku na rok, coraz więcej korzystają z Internetu. Potrafią wyszukiwać informacje, grafiki, a także filmy na interesujące ich zagadnienie. Często grają online z kolegami ze szkoły, rodziną, a równie często z nieznanymi użytkownikami sieci. Czy potrafią odpowiednio zareagować na hejt i trollowanie w sieci?Większość z nich zna zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych, a także sposoby rozwiązywania problemów związanych z wyżej wymienionymi zachowaniami.

Jak co roku, podczas Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł 5 lutego, przypominaliśmy o właściwych postawach w sieci. Uczniowie oglądali krótkie, humorystyczne kreskówki z cyklu „Owce w sieci”. Ukazane zostały w nich ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle przy pomocy niewinnych owieczek i baranów, mądrego Bacy, naiwnego Jaśka, złego wilka i dzielnego Gajowego. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, który wyjaśnia dzieciom jak uniknąć zagrożeń w sieci. Po każdym odcinku odpowiadali na kilka pytań i sami udzielali instruktażu swoim kolegom ze szkoły.

Na spotkaniu zostały wręczone nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Klasy I-III przygotowały prace plastyczne. W tej kategorii:
I miejsce – Nikola Białek, klasa III
II miejsce – Maksym Burkiewicz, klasa II
III miejsce – Olaf Burkiewicz, klasa II

Uczniowie klasy IV swoją pracę wykonywali w programie Paint. W tej kategorii:
I miejsce – Antonii Białecki
II miejsce – Maciej Jasek

Natomiast klasy starsze, od V do VIII, zachęcone zostały do przygotowania animacji w dowolnym programie. Niestety nikt nie wziął udziału w konkursie. Liczymy, że w przyszłym roku chętniej wykażą się swoimi zdolnościami i umiejętnościami informatycznymi, gdy znów nadarzy się ku temu okazja.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a ich prace można zobaczyć w galerii. (A. Burgieł)