Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Nasza szkoła jak co roku włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI 2023), podejmując się organizacji lokalnej inicjatywy edukacyjnej na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Co prawda Dzień Bezpiecznego Internetu przypadał w tym roku 7 lutego, ale z uwagi na trwające w tym czasie ferie zimowe, obchody DBI w naszej szkole odbyły się 22 lutego. Przy współpracy z Tarnowska Policja w minioną środę zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów, które poprowadziły panie policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie: asp.szt. Olga Lesińska – Żabińska oraz mł. asp. Kinga Siedlecka. Podczas spotkania uczniowie otrzymali sporą dawkę wiedzy na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii (uzależnienie od telefonu/gier komputerowych, cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, media społecznościowe, przestępczość komputerowa). Dowiedzieli się jak chronić swoją prywatność i korzystać z sieci, by była ona przyjaznym i bezpiecznym narzędziem.

Po warsztatach nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu pt. „Bezpieczna przygoda w sieci”, a panie w mundurach wręczyły laureatom przygotowane na tę okoliczność nagrody i pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom konkursu i serdecznie gratulujemy zwycięzcom:

Klasy 1-3:

I miejsce Jan Kałucki (klasa 1)

II miejsce Tymoteusz Krzyżak (klasa 1)

III miejsce Szymon Kochańczyk (klasa 2)

Klasy 4-8:

I miejsce Wiktoria Kochańczyk (klasa 4)

II miejsce Kacper Choczyński (klasa 6)

III miejsce Oliwia Sozańska (klasa

Z okazji DBI na szkolnych korytarzach pojawiły się tematyczne gazetki ścienne traktujące o zasadach bezpieczeństwa w sieci, a uczniowie otrzymali ulotki z poradami „Jak radzić sobie z cyberprzemocą”, „Jak możesz pomóc ofiarom cyberprzemocy” oraz „Pięć kroków do prywatności”. Już wkrótce zaprosimy uczniów do udziału w lekcjach DBI prowadzonych on-line przez organizatorów i partnerów DBI. Mamy nadzieję, że podejmowane działania pomogą uchronić dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykowanych w sieci. /J.Potępa, A.Burgieł, A.Światłowska