Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022 – DZIAŁAJMY RAZEM!

To właśnie dziś – 8 lutego 2022 roku po raz osiemnasty w Polsce obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło akcji to „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Z tej okazji zapraszamy Was Drodzy Rodzice i Opiekunowie naszych uczniów do wspólnego świętowania i zachęcamy do zapoznania się z treścią materiałów edukacyjnych umieszczonych na stronie organizatora wspomnianego wydarzenia:

https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html (zakładka „dorośli”).

Lektura umieszczonych tam publikacji, poradników, broszur przyczyni się do wzrostu wiedzy w zakresie identyfikowania zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu
i nowoczesnych technologii (FOMO, cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, media społecznościowe, sexting, uzależnienie od gier komputerowych) oraz wzrostu kompetencji wychowawczych w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed podejmowaniem zachowań ryzykownych on-line czy właściwego reagowania w przypadku wystąpienia danego problemu.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci i młodzieży korzystających z Internetu w dużej mierze zależy od ich rodziców i opiekunów. Dbajmy o to każdego dnia (nie tylko w czasie zdalnego nauczania) i dokładajmy wszelkich starań  by sieć była przyjaznym i bezpiecznym narzędziem wykorzystywanym przez małoletnich.

Wiele przydatnych materiałów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie, wskazówek w zakresie właściwego korzystania z urządzeń cyfrowych znajdziecie Państwo również na platformie edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę https://edukacja.fdds.pl/course/index.php?categoryid=33 

oraz stronach internetowych społecznych kampanii informacyjnych:

https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/kampania/

http://www.dzieckowsieci.pl/kampania/

https://uwaznirodzice.pl/kampania/

Ponadto dziś w godzinach 17:00 – 20:00 zachęcamy do udziału w bezpłatnej konferencji online dostępnej pod linkiem https://www.facebook.com/events/977568369832556.