Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

,,Czyste powietrze wokół nas”

W tym roku szkolnym grupa 5-6 latków z naszego przedszkola przystąpiła do udziału w programie antynikotynowym ,,Czyste powietrze wokół nas”.  

Formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:

  1. Wycieczka, spacer po okolicy – obserwacja różnych źródeł dymu.
  2. Co i dlaczego dymi ?
  3. Jak się czuję kiedy dymi papieros?
  4. Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?
  5. Jak unikać dymu papierosowego?

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, oddychały świeżym, leśnym powietrzem, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie”.  Zapoznały się z maskotką programu dinozaurem Dinkiem – zwolennikiem czystego powietrza i przeciwnikiem dymu papierosowego. Nauczyły się piosenki  i kolorowały jego   portret . Układały puzzle związane tematycznie.   W ramach realizacji zagadnień z programu został zorganizowany kącik dla rodziców, gdzie wyeksponowano prace plastyczne dzieci: plakaty, rysunki, portret Dinka, znaczki ,,Nie pal przy mnie”, ”Stokrotnie proszę nie pal”, ” Mamo Tato  nie pal” itp. Własnoręcznie wykonane kolorowanki: ”Zakaz palenia” zabrały do domu by umieścić na drzwiach swego pokoju. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i proponowanych przedsięwzięciach. Zapoznały się z istotnymi faktami na temat szkodliwości dymu papierosowego oraz biernego palenia. Nauczyły się jak należy postępować w sytuacji kiedy inni przy nich palą.  Został skierowany również list do rodziców dotyczący w/w programu.

Kulminacją przeprowadzonych działań było przedstawienie inscenizacji pt: ,,Czyste powietrze wokół nas”, w którym dzieci przekonują   rodziców , że muszą dbać o środowisko i o własne zdrowie oraz  że palenie jest szkodliwe. Przedszkolaki bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie występu. Pomógł  im w tym zielony Dinek oraz jego piosenka. (D.Walkiewicz)