Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

American Day in Niwka

W dniach od 11 do 19 grudnia w naszej szkole odbywał się „Tydzień Amerykański”. Szkoła w Niwce nawiązała współpracę z Polonią Amerykańską z Chicago, w związku z tym uczniowie mogli uczestniczyć w serii zajęć warsztatowych mających na celu zapoznanie ich z kulturą U.S.A. i działalnością naszych rodaków zamieszkujących Stany Zjednoczone.
Grupa Polonijna wsparła naszą inicjatywę ufundowaniem materiałów, dekoracji i nagród, które bardzo uatrakcyjniły nasz „Tydzień Amerykański”.
Zajęcia zostały podzielone na 3 grupy wiekowe, tak aby każdy z uczniów mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Dzieciaki z grupy „0” po krótkiej prezentacji wideo, uczestniczyły w projekcie plastycznym, w którym to przygotowały ogromną flagę U.S.A. Zamiast pędzli i kredek postanowiliśmy użyć palców i odbić, co dało nie tylko wielka frajdę nam wszystkim, ale również niesamowity efekt końcowy. Następnie odbył się konkurs układania puzzli przedstawiających mapę Stanów Zjednoczonych.
Klasy I,II i III obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą najważniejsze elementy z geografii, historii i kultury U.S.A. Następnie odbył się konkurs plastyczny na najciekawszą amerykańską flagę. Zajęcia zostały zakończone wyścigiem w układaniu puzzli.
Najstarsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację multimedialną o Stanach Zjednoczonych, a także film przysłany przez Polonię Amerykańską, który przedstawiał ich życie w U.S.A. Kolejnym punktem była dyskusja na temat obejrzanych materiałów, mająca na celu powtórzenie wiadomości o geografii, historii i kulturze Stanów Zjednoczonych, po której uczniowie przystąpili do kolejnego etapu zajęć, tj. konkursu wiedzy o U.S.A., w którym to zwycięzcą okazał się być uczeń klasy VI Daniel Kukułka.
Ostatnią częścią był konkurs plastyczny pt. „U.S.A. według mnie”.
„Tydzień Amerykański” cieszył się dużą popularnością wśród naszych uczniów, którzy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i konkursach, dlatego też mamy nadzieję na dalszą współpracę z naszymi rodakami z Polonii Amerykańskiej. (A.Kiwior-Główczyk)