Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

AKADEMIA AQUAFRESH W PRZEDSZKOLU.

Nasze przedszkole jest jednym z 3000 placówek, które w październiku br. po raz drugi brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh.
Program ten stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, żeby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica.
W Polsce, próchnica u dzieci jest problemem społecznym; 60% trzylatków i aż 85,4% sześciolatków cierpi na tę chorobę.
Uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.
W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych zajęciach prowadzonych przez swoje wychowawczynie. Podczas zajęć dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów i całego organizmu, poznały budowę zęba, uczyły się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. Dodatkowo dzieci dowiedziały się jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą u dentysty. We wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie: Lili, Bili i Milki, którzy przeprowadzili Pastusiową Olimpiadę, czyli zadania z zakresu ćwiczeń fizycznych, mających na celu utrzymanie zdrowego uśmiechu oraz zdrowej formy fizycznej, jak również utrwalającej wiedzę na temat zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i podkreślającej znaczenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zdrowego stylu życia. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyszczą ząbki po śniadaniu. (R.Lorkiewicz)

Ostatnio dodane: