Szkoła Podstawowa w Niwce k. Radłowa

AKADEMIA AQUAFRESH W PRZEDSZKOLU.

Nasze przedszkole jest jednym z 3000 placówek, które w październiku br. po raz drugi brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh.
Program ten stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, żeby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica.
W Polsce, próchnica u dzieci jest problemem społecznym; 60% trzylatków i aż 85,4% sześciolatków cierpi na tę chorobę.
Uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.
W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych zajęciach prowadzonych przez swoje wychowawczynie. Podczas zajęć dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów i całego organizmu, poznały budowę zęba, uczyły się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. Dodatkowo dzieci dowiedziały się jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą u dentysty. We wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie: Lili, Bili i Milki, którzy przeprowadzili Pastusiową Olimpiadę, czyli zadania z zakresu ćwiczeń fizycznych, mających na celu utrzymanie zdrowego uśmiechu oraz zdrowej formy fizycznej, jak również utrwalającej wiedzę na temat zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i podkreślającej znaczenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zdrowego stylu życia. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyszczą ząbki po śniadaniu. (R.Lorkiewicz)

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmień kontrast